Zistite, na čo máte talent

Zistite, na čo máte talent

Veľa ľudí si myslí, že nedisponuje nijakým talentom. Preto sa ho často ani nepokúšajú hľadať a márnia svoj drahocenný čas prácou, ktorá ich nebaví.

Mýlia sa.


Každý z nás je niečím výnimočný
. Každý má na svete svoju úlohu, inak by sa tu vôbec neobjavil.

Ak aj vy máte pocit, že je vo vás niečo špeciálne a túžite to odhaliť, úplne vám rozumiem. Aj tomu, že sa zatiaľ neviete dopátrať, čo by to mohlo byť. Je to preto, že veci, v ktorých sme najlepší, nám idú prirodzene a bez námahy. Neuvedomujeme si, že sme v nich dobrí. Poďme spolu odhaliť čo je vo vás.

Vďaka týmto šiestim otázkam by ste svoj skrytý potenciál totiž mohli odhaliť ešte dnes a začať ho rozvíjať k dokonalosti:

1. Pri ktorých činnostiach strácate pojem o čase?

Odborne sa to nazýva pracovný Flow – keď máte zadanú úlohu, ktorá je náročná a vyžaduje si veľké úsilie, ale je tesne pod hranicou maximálneho vyčerpania. O Flow napísala viac naša kolegyňa Monika v tomto článku.

Práve pocit, že vám čas pri práci rýchlo uteká, je hlavným znakom toho, že vás práca baví. Vôbec ste si nevšimli, ako ubehli tri hodiny, a ani ste nepomysleli na jedlo? Je pravdepodobné, že práve nevedomky používate svoj skrytý talent. Podobné činnosti vás vťahujú do pomyselného časoprázdna. Vaša myseľ, telo aj čas sú v dokonalej harmónií.

To je presne ono.

2. Čo vo vás prebúdza nadšenie?

Spomeňte si, či ste niekedy pocítili nadšenie a pokojne aj pri pohľade na prácu niekoho iného. Chceli ste byť na jeho mieste? Zapíšte si to, porozmýšľajte, skúste si to.

3. Koho obdivujete? Kým by ste chceli byť?

Určite ste niekedy mali alebo máte svoj idol. Osobu ku ktorej vzhliadate, ktorej prácu pravidelne sledujte a rešpektujete. Odpovedzte si na otázku: prečo práve táto osoba? Možno má tento človek podobný talent ako vy. Pátrajte po zdroji svojich pocitov a aj v nich môžete objaviť neprebudený talent.

4. Opýtajte sa svojich najbližších – čo mi ide najlepšie?

Potrebujete pohľad zvonku. Spýtajte sa partnera, rodiča, kolegu, kamaráta - čo mi ide najlepšie? V čom mi najviac dôverujete? Čo robím lepšie ako ostatní? Vaši blízki sú skvelým zrkadlom, pretože často zbadajú to, čo by ste si vy sami nikdy nevšimli.

5. Vráťte sa na chvíľu do detstva. Čo ste robili radi?

Začnite spomínať na to, čo vás najviac tešilo. Alebo ešte lepšie – na to, za čo vás chválili. Robíte niečo z toho aj dnes? Odpovede sú všade okolo vás.

6. Predstavte si, že máte všetok čas aj peniaze sveta. Čo by ste najradšej robili v takej situácii?  

A vôbec nemusíte hľadať zárobkové aktivity či zamestnanie. Táto aktivita vás má napĺňať a nútiť vás vstať, aj keď môžete celý deň ležať.

Našli ste svoje odpovede. Teraz medzi nimi nájdite prienik, vzájomné súvislosti. Nehodnoťte.

Teraz už viete, že idete správnym smerom.

Najdôležitejší výsledok by mala byť radosť z vašej práce. Tá energia vás prinesie na správne miesta v pravý čas. Aj keď vás to zatiaľ neživí, robte niečo len tak pre radosť každý deň. Získate tak slobodu a naplnenie, tú najväčšiu hodnotu pre nás všetkých.

Ivana Dolinská
HR konzultant